Syntonia

Przejawem funkcjonowania Mechanizmów Popędowo-Emoc j analnych w prostej formie może ibyć tzw. syntonia, czyli odpowiedź dziecka podobną reakcją na emocję innego dziecka. Również pewne formy czułości u dzieci są prawdopodobnie regulowane przez Mechanizmy Popędowo-Emocjonalne; być może również istnieją wrodzone wzorce spostrzeżeniowe, które wywołują u ludzi reakcje czułości. Przykładem mogą tu być charakterystyczne kształty maleńkich zwierzątek i dzieci, które z reguły wywołują pozytywne emocje i czułość.
Warto zatrzymać się na moment nad rozwojem Mechanizmów Popędowo-Emocjonalnych w związku z ich udziałem w regulacji zachowań prospołecznych. Są dane, które wskazują, że inni ludzie są niemal od początku najatrakcyjniejszym obiektem dla niemowlęcia. Wynika to częściowo z tego, iż od początku zaspokajają oni wiele potrzeb dziecka: potrzebę kontaktu fizycznego i stymulacji, zaspokajają głód itp. Również już w bardzo wczesnych stadiach rozwoju kształtuje się zdolność do reagowania emocjonalnego na emocje osoby dorosłej — dziecko uśmiecha się na widok jej uśmiechu; wkrótce potem reaguje różnymi emocjami na widok różnego wyrazu twarzy dorosłego.

Witam, jestem Nikodem i jestem studentem filozofii. Na tym blogu chciałbym podzielić się z Tobą wiedzą, którą posiadam i mam nadzieję, że pomoże Ci to w Twojej karierze!!
error: Content is protected !!